首页
学术期刊
论文检测
AIGC检测
热点
更多
数据
GENERIC MINIMAL-SURFACES
被引:7
|
作者
:
ASPERTI, AC
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
ASPERTI, AC
机构
:
来源
:
MATHEMATISCHE ZEITSCHRIFT
|
1989年
/ 200卷
/ 02期
关键词
:
D O I
:
10.1007/BF01230280
中图分类号
:
O1 [数学];
学科分类号
:
0701 ;
070101 ;
摘要
:
引用
收藏
页码:181 / 186
页数:6
相关论文
共 50 条
[1]
MINIMAL-SURFACES
CLIBORN, JH
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
CHAMINADE COLL PREPARATORY,W HILLS,CA
CHAMINADE COLL PREPARATORY,W HILLS,CA
CLIBORN, JH
JORDAN, B
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
CHAMINADE COLL PREPARATORY,W HILLS,CA
CHAMINADE COLL PREPARATORY,W HILLS,CA
JORDAN, B
[J].
AMERICAN MATHEMATICAL MONTHLY,
1992,
99
(04):
: 376
-
376
[2]
COMPUTATION OF MINIMAL-SURFACES
TERRONES, H
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
TERRONES, H
[J].
JOURNAL DE PHYSIQUE,
1990,
51
(23):
: C7345
-
C7362
[3]
MINIMAL-SURFACES IN SPHERES
MICHELSOHN, ML
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
SUNY STONY BROOK,DEPT MATH,STONY BROOK,NY 11794
SUNY STONY BROOK,DEPT MATH,STONY BROOK,NY 11794
MICHELSOHN, ML
[J].
ASTERISQUE,
1987,
(154-55)
: 115
-
130
[4]
AFFINE MINIMAL-SURFACES
TERNG, CL
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
TERNG, CL
[J].
ANNALS OF MATHEMATICS STUDIES,
1983,
(103):
: 207
-
216
[5]
RELATIVISTIC MINIMAL-SURFACES
HOPPE, J
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
HOPPE, J
NICOLAI, H
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
NICOLAI, H
[J].
PHYSICS LETTERS B,
1987,
196
(04)
: 451
-
455
[6]
PERIODIC MINIMAL-SURFACES
MACKAY, AL
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
MACKAY, AL
[J].
PHYSICA B & C,
1985,
131
(1-3):
: 300
-
305
[7]
MACSYMA AND MINIMAL-SURFACES
CONCUS, P
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
UNIV CALIF BERKELEY LAWRENCE BERKELEY LAB,BERKELEY,CA 94720
UNIV CALIF BERKELEY LAWRENCE BERKELEY LAB,BERKELEY,CA 94720
CONCUS, P
MIRANDA, M
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
UNIV CALIF BERKELEY LAWRENCE BERKELEY LAB,BERKELEY,CA 94720
UNIV CALIF BERKELEY LAWRENCE BERKELEY LAB,BERKELEY,CA 94720
MIRANDA, M
[J].
PROCEEDINGS OF SYMPOSIA IN PURE MATHEMATICS,
1986,
44
: 163
-
169
[8]
PERIODIC MINIMAL-SURFACES
MACKAY, AL
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
MACKAY, AL
[J].
NATURE,
1985,
314
(6012)
: 604
-
606
[9]
ON THE MINIMAL-SURFACES OF RIEMANN
TOUBIANA, E
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
机构:
Paris, 75011
TOUBIANA, E
[J].
COMMENTARII MATHEMATICI HELVETICI,
1992,
67
(04)
: 546
-
570
[10]
STABILITY OF MINIMAL-SURFACES
POGORELOV, AV
论文数:
0
引用数:
0
h-index:
0
POGORELOV, AV
[J].
DOKLADY AKADEMII NAUK SSSR,
1981,
260
(02):
: 293
-
295
←
1
2
3
4
5
→